چهارشنبه 28 دی 1401
16:26:01

خط تولید جامدات

دسته بندی ها
دسته‌ها

خط تولید جامدات

خط تولید جامدات جزو مهم‌ترین بخش‌های خطوط تولید دارو به شمار می‌رود. در این بخش از تجهیزات مختلفی استفاده می‌شود که به روز بودن آن‌ها اهمیت بسیاری دارد. به طور کلی وضعیت خطوط دارو تأثیر مستقیمی بر تولید محصولات استاندارد دارد. در این مقاله شرکت میخک فارما اطلاعاتی در مورد خط تولید جامدات ارائه خواهد داد.

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

خط تولید جامدات چیست؟

شرکت‌های تولید دارو به طور کلی دارای چندین بخش هستند که هرکدام از این بخش‌ها برای هدف به خصوصی ایجاد شد‌اند. یکی از این بخش‌ها خط تولید جامدات است که خود شامل سه قسمت گرانول سازی، پرس و روکش قرص می‌شود.

 در خطوط تولید جامدات فعال در کشور ما سالانه تعداد بسیار زیادی قرص و کپسول و داروهای مختلف تولید می‌شود. این داروها بیشتر مربوط به حوزه اعصاب، گوارش و دیابت هستند. البته با توجه به شرایط تحریم‌های دارویی و محدودیت بسیاری از داروها، خطوط تولید شرکت‌ها ایرانی در عرصه تولید داروهای دیگری نیز گام‌هایی برداشته‌اند. آن‌ها توانسته‌اند نمونه‌های بسیاری از محصولات خارجی را در کشور تولید و عرضه کنند.

تحریم‌ها باعث شده است که شرکت‌های وارد کننده و تولید کننده دارو به خطوط تولیدی و دستگاه‌های بیشتری نیاز داشته باشند. این موضوع اهمیت و کاربرد این تجهیزات را مشخص می‌کند.

کاربرد خط تولید جامدات چیست؟

همانطور که گفته شد خط تولید جامدات شرکتهای دارویی یکی از اصلی ترین بخش‌های شرکت‌های تولید دارو است. از دلایل مهم ایجاد این بخش در شرکتهای دارویی تولید محصولات قرص و کپسول است. در این بخش پرس، روکش، گرانولاسیون ، فیلینگ کپسول و بسته بندی انجام می‌شود.

  • در بخش تولید گرانول با استفاده از دستگاه‌های پیشرفته و مطابق با استانداردهای بین المللی مواد دارویی به گرانول تبدیل می‌شوند. استفاده از گرانول‌ها ساده‌ترین روش برای تولید قرص و کپسول است
  • بعد از گرانولاسیون، داروهایی که باید به قرص تبدیل شوند، وارد دستگاه پرس قرص می‌شوند
  • عملیات روکش کردن قرص‌ها نیز در همین مرحله انجام می‌شود
  • پرکردن کپسول‌ها توسط دستگاه فیلینگ در قسمت فیلینگ خط تولید جامدات انجام می‌شود
  • مرحله پایانی نیز بسته‌بندی قرص‌ها و کپسول‌ها با توجه به استانداردهای بین المللی است
بیشتر بخوانیم : تجهیزات آزمایشگاهی

هزینه خط تولید جامدات

ظرفیت تولید خط تولید جامدات متفاوت است. به طور کلی نمی‌توان در مورد هزینه دقیق این خط تولید صحبتی کرد. اما مشورت به کارشناسان این حوزه در برآورد هزینه‌ تقریبی امکان پذیر است. در سال‌های اخیر خطوط تولید در بخش‌های مختلف صنایع دارویی ایران آغاز به کار کرده است. به عنوان مثال یکی از سریع‌ترین خط تولید جامدات در کشور با ظرفیت سالانه۶ میلیارد قرص، هزینه بالغ بر ۲۵ میلیون یورو به دنبال داشته است. این یکی از گسترده‌ترین پروژه‌های داروسازی ایران به شمار می‌رود.

دلایل استفاده از خط تولید جامدات

خط تولید جامدات برای تولید داروهای مهم ‌برای درمان بیماری‌های قلبی عروقی، سرطان، دیابت و ام اس ایجاد شده است. به طور کلی این بخش در صنعت داروسازی به تولید قرص‌ها و کپسول‌ها اختصاص می‌یابد. دستگاه‌های مختلفی در این خط تولید کاربرد دارند. به عنوان مثال دستگاه پرس قرص یکی از مهم‌ترین بخش‌های این خط تولید است.

در کنار دستگاه‌های پرس قرص، دستگاه‌های فیلینگ نیز برای تولید کپسول‌ها کاربرد دارند. صنایع دارویی مختلف برای عرضه داروهای خود به چنین خط تولیدی نیاز دارند. شرایط تحریم نیز ورود برخی از داروها به ایران را با مشکل مواجه کرده است. به همین دلیل شرکت‌های داخلی، برای تولید داروهای بیشتری اقدام کرده‌اند.

بیشتر بخوانیم : خط تولید واکسن

مزایای خط تولید جامدات

وجود خط تولید جامدات در شرکت‌های داروسازی در شرایط تحریم اهمیت بسیار زیادی دارد. از مزایای ایجاد خطوط تولید جامدات می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

  • گام برداشتن در جهت تولید داروهای خاص
  • تأمین نیاز داروها در داخل کشور
  • مبارزه با شرایط تحریم دارو
  • ایجاد شرایط کارآفرینی و استخدام نیروهای متخصص
  • صرفه جویی ارزی

جمع‌بندی

خط تولید جامدات در صنایع دیگر نیز کاربرد دارد. در این مقاله سعی کردیم اطلاعاتی در مورد خطوطی که برای تولید قرص‌ها و کپسول‌ها به کار می‌روند، اطلاعاتی ارائه دهیم. شرکت شیمی داروی میخک در زمینه عرضه تجهیزات مورد نیاز برای تولیدکنندگان دارو فعالیت می‌کند. در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر در این زمینه می‌توانید با کارشناسان مجموعه در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید