سه‌شنبه 29 خرداد 1403
جستجو کردن
Close this search box.

انواع تونل استریل وکارایی آن چیست

جستجو کردن
دسته بندی ها
دسته‌ها
تونل استریل - mikhakpharma.com

تونل استریل داروسازی چیست؟

یکی از چالش های بسیار مهم در خط تولید مواد دارویی و داروسازی، وجود عوامل تب زا یا پایروژن ها و همچنین عوامل میکروبی می باشد. وجود این عوامل در ویال و شیشه های آمپول و غیره می تواند تهدید بزرگی برای سلامتی محسوب شوند و به همین دلیل از تونل استریل برای این منظور استفاده میشود. تونل استریل تجهیزاتی می باشند که در خط تولید ویال پر کن ها نصب شده و مهم ترین وظیفه آنها، از بین بردن عوامل میکروبی و تب زا و دپایروژن کردن ویال ها قبل از پر شدن است. عملکرد این تونل ها به گونه ای طراحی شده است که ویال ها را در جریان هوای گرم 300 تا 350 درجه سانتی گراد قرار داده و بعد از عبور هوای سرد به شرایط طبیعی برگشت داده میشوند. افزایش و کاهش دما تاثیر چشمگیری بر از بین بردن پایروژن ها و استریل شدن ویال ها خواهد داشت.

گیت ضدعفونی چیست؟

علاوه بر خطوط تولید دارو، اتاق تمیز یا کلین روم ها نیز از محیط هایی هستند که هیچگونه عوامل میکروبی نباید وارد آنها شوند. به همین دلیل تمام پرسنل قبل از ورود به کلین روم باید از گیت ضدعفونی یا تونل ضدعفونی عبور کنند. گیت ضدعفونی به گونه ای طراحی میشود که کفش های فرد ابتدا کاملا با فرچه تمیز شده و سپس شستشو داده میشود. لباس ها نیز با عبور از این گیت و تابش اشعه uv کاملا ضدعفونی میشوند. در برخی از این گیت ها فضایی برای شستشوی دست ها نیز نصب می گردد.

تونل استریل - mikhakpharma.com

تونل ضدعفونی با گیت کمی متفاوت است و اساس کار آن با اشعه uv می باشد. تابش اشعه به لباس ها منجر به از بین رفتن عوامل میکروبی و ویروس ها می گردد. لازم به ذکر است، تونل ضد عفونی قادر به استریل کردن کف کفش ها نمی باشد. در تونل های ضدعفونی با اطلاعات جمع آوری شده توسط سنسورها، از تابش مستقیم اشعه به صورت فرد جلوگیری شده و روی لباس ها نیز مواد ضدعفونی کننده پاشیده نمیشود. در گیت های ضدعفونی کننده محلول های مخصوص بر روی لباس و کفش اسپری میشود.

انواع تونل استریل

بر اساس تعاریفی که در بالا به آن اشاره شد، تونل استریل را می توان به سه مدل دسته بندی کرد که عبارتند از:
 • تونل استریل خط تولید دارو
 • گیت ضدعفونی داروسازی
 • تونل ضدعفونی کلین روم
همان طور که اشاره شد، در تونل استریل امکان عبور انسان از دستگاه وجود ندارد و تنها برای استریل بطری و ویال های آمپول مورد استفاده قرار میگیرند. این در حالیست که گیت ضدعفونی و تونل ضدعفونی برای استریل پرسنل آزمایشگاه ها، کلین روم و صنایع داروسازی و موارد مشابه موارد استفاده قرار میگیرد. یکی از بارزترین نمونه های کاربرد گیت ضدعفونی، استفاده از آنها در معابر، ورودی ادارات و سازمان ها و بیمارستان ها در دوران شیوع ویروس کووید 19 می باشد. برخی از این گیت ها ابعاد کوچکی داشته و تنها برای ضدعفونی استفاده میشوند.

بخش های مختلف تونل استریل

تونل استریل - mikhakpharma.com

تونل استریل خط ویال پر کن ساختار پیچیده تری نسبت به گیت های ضدعفونی دارد و از چندین بخش تشکیل شده است. در حالت کلی ویال های روی نوار نقاله بعد از شستشو و قبل از پر شدن به صورت مرحله ای وارد بخش های مختلف این تونل شده و دپایروژن انجام میشود. از مهم ترین بخش های تونل استریل می توان به موارد زیر اشاره کرد:

محفظه ورودی تونل استریل infeed

در محفظه ورودی هدف خشک کردن ویال ها با جریان هوای کاملا استریل می باشد. برای این منظور ویال ها ابتدا در معرض جریان هوا با سرعت 0.5 متر بر ثانیه قرار میگیرند. برای استریل شدن کامل هوا، در مسیر جریان آن ابتدا فیلترهای H14 نصب میشود که بازدهی آنها حدود 40 درصد است. سپس ویال ها در معرض هوایی قرار میگیرند که از فیلتر هپا با بازدهی 99.99 درصد قرار میگیرند. این مرحله نوعی پیش گرمایش محسوب میشود و ویال ها برای ورود به محفظه گرمادهی آماده میشوند.

محفظه گرمادهی یا heating

دومین بخش تونل استریل، محفظه گرمادهی یا  HEATING می باشد که ویال ها را در دمای 350 درجه سانتی گراد نگهداری می کند. گرمای مورد نیاز این بخش توسط المنت های الکتریکی تولید شده و به طور مداوم فشار و دما توسط سنسورها مورد بررسی قرار میگیرند. به محض خروج دما از دمای 350 درجه سانتی گراد با تلورانس 15 +/-درجه، آلارم ارسال میشود و دستگاه نیاز به تنظیم و بررسی دارد. پس از عبور جریان 350 درجه با فیلترهای هپا، ویال ها برای خروج از این بخش آماده میشوند.

محفظه خنک سازی یا cooling

سومین و آخرین بخش از تونل استریل، محفظه خنک ساز یا cooling است. ویال ها با ورود به این بخش به مرور گرمای خود را از دست داده و در تماس با جریان هوا تا 10 درجه سانتی گراد سرد میشوند. برای خنک سازی ویال ها جریان هوای تولاید شده در فن ها از فیلترهای هپا عبور داده شده و به صورت عمودی به ویال ها برخورد می کنند.

نحوه ی کار تونل استریل

تونل استریل دارای سه محفظه می باشد و نوار نقاله متحرک ویال های شستشو داده شده را وارد آن می کند. بدون در نظر گرفتن جزئیات، نحوه کار این دستگاه به صورت زیر می باشد:

 • ویال ها توسط نوار نقاله وارد تونل و محفظه ورودی یا infeed میشوند.
 • جریان هوا با سرعت 0.5 m/s از طریق فیلتر هپا به ویال ها دمیده و منجر به خشک شدن نم و رطوبت آنها میشود.
 • سپس ویال ها وارد محفظه گرمادهی شده و تحت گرمای تولید شده توسط المنت های الکتریکی قرار میگیرند. در این محفظه دمای ویال ها تا 350 درجه سانتی گراد افزایش پیدا می کند.
تونل استریل - mikhakpharma.com
 • در آخرین مرحله ویال ها به کمک نوار نقاله وارد محفظه cooling شده و با دمیدن هوا دمای آن تا 15 درجه سانتی گراد کاهش می یابد.
 • در نهایت نوار نقاله ویال ها را از تونل استریل خارج نموده و عملیات فیلینگ ادامه پیدا می کند.

مزایا تونل استریل

گیت ضدعفونی و تونل استریل دارای طراحی پیشرفته ای بوده و به همین دلیل مزایای متعددی را به همراه دارند. از مهم ترین ویژگی های این تجهیزات می توان به گزینه های زیر اشاره کرد:
 • کارایی بالا در دپایروژن سازی ویال ها
 • قابلیت ارسال آلارم در صورت بروز هرگونه اختلال در نحوه عملکرد
 • قابلیت بررسی تنظیمات از طریق سیستم های نرم افزاری و سخت افزاری
 • قابلیت تنظیم دما و سرعت جریان هوا با سرعت نوار نقاله
 • استریل سازی ویال ها به صورت کاملا اتوماتیک و بدون دخالت دست
همچنین لازم به ذکر است، گیت های ضدعفونی نیز دارای امکان پاشش محلول های ضدعفونی با اتومایزر بوده و به طور کامل دست، رو و کف کفش را به طور کامل ضدعفونی می کند.

نصب تونل استریل

میخک فارما یکی از معتبرترین مراکز در زمینه طراحی و ساخت، معتبرسازی و ارائه ماشین آلات داروسازی و صنایع غذایی می باشد. یکی از خدمات این مجموعه فروش و نصب تونل استریل در خط تولید داروسازی و ویال پرکن می باشد. علاوه براین، میخک فارما از جمله ارائه دهندگان گیت های ضدعفونی و تونل های ضدعفونی برای ورودی اتاق تمیز یا کلین روم و غیره می باشد. نصب تونل استریل نیاز به تخصص و مهارت بالایی داشته و بدون  رعایت استانداردها نمی توان نتیجه مطلوبی را از آنها دریافت نمود. به همین دلیل تیمی از مهندسین فنی میخک فارما این اقدامات را انجام داده و بعد از تست های متعدد برگه گارانتی و خدمات پس از فروش ارائه میشود.

قیمت تونل استریل

قیمت تونل استریل با توجه به مدل و نوع و کاربرد این تجهیزات و همچنین ابعاد و ظرفیت آنها متغییر می باشد. به همین دلیل قیمت تونل استریل با گیت و تونل ضدعفونی کاملا متفاوت هستند. علاوه براین، با توجه به برند و کیفیت قطعات به کار رفته در دستگاه و همچنین میزان کارایی آنها نیز قیمت ها تغییر می کنند. به دلیل تنوع در این تجهیزات و ماشین آلات برای استعلام قیمت تونل استریل می توانید با کارشناسان فروش میخک فارما تماس بگیرید.

مهم ترین وظیفه آنها، از بین بردن عوامل میکروبی و تب زا و دپایروژن کردن ویال ها قبل از پر شدن است.

 • تونل استریل خط تولید دارو
 • گیت ضدعفونی داروسازی
 • تونل ضدعفونی کلین روم

دیدگاهتان را بنویسید

تماس با میخک فارمد

برای مشاوره و درخواست خدمات و محصولات، با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید.

دفتر

بخش بازرگانی و اداری :

بخش مالی و مهندسی :

ارسال پیام به واتس اپ :

بازرگانی

مهندس خزعل:

مهندس نعمتی:

فنی مهندسی

دکتر سلطانی:

مهندس شکری: