دوشنبه 15 خرداد 1402
15:39:32

خدمات پرس قرص

دسته بندی ها
دسته‌ها

 امروزه استفاده از انواع داروها و قرص‌های گیاهی به عنوان یک نیاز اصلی در بازار شناخته شده است. دغدغه بسیاری از افراد متخصص این است که چگونه می‌توان داروها و مکمل‌های گیاهی را به صورت یک قرص طرح دار و مستحکم درآورد. آن‌ها می‌خواهند داروها را در بسته‌های براق و شیک و کاملا استاندارد و بهداشتی قرار دهند و به بازار عرضه کنند. این موضوع نیاز به خدمات پرس قرص را مشخص می‌کند.

مصرف داروهای گیاهی بدون تبدیل شدن به قرص دو مشکل مهم دارد. اول اینکه معمولا اکثر آن‌ها باید دم شوند و افراد باید زمانی را برای آماده شدن صبر کنند. به همین دلیل ممکن است بعد از مدتی به علت‌های مختلف این کار را انجام ندهند و داروها را مصرف نکنند. از طرف دیگر داروهای گیاهی نیز باید در دوز مشخص مصرف شوند. که مخاطبان معمولا از دوز آن اطلاعی ندارند.

شرکت‌های دانش بنیان کشوری بر آن هستند که بتوانند خدمات پرس قرص را به نحو احسن ارائه دهند. در این مقاله قصد داریم توضیحاتی در مورد این خدمات ارائه دهیم.

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

پرس قرص چیست؟

پرس قرص یک ماشین مکانیکی است که برای فشرده کردن پودر به شکل قرص‌های هم اندازه، هم شکل و هم وزن استفاده می‌شود. دستگاه پرس قرص برای تولید کردن قرص‌های متنوع با کاربردهای گوناگون کاربرد دارد.

خدمات پرس قرص در صنایع دارویی، شیمیایی، غذایی و آزمایشگاهی و بیمارستانی نیز به کار می‌رود. این دستگاه عملکرد سریعی را ارائه می‌دهد. به همین دلیل توجه افراد بسیاری را جلب کرده است.

این دستگاه دقت بالایی تولید قرص‌ها دارد. همچنین قابلیت استفاده از دوز مشخص پودر برای هر قرص را دارد. سرعت زیاد در پرکردن و عملکرد سریع و آسان از دیگر ویژگی‌های این دستگاه است. نکته قابل ذکر این است که سرعت ماشین، ضخامت قرص و عمق پرکردن تنظیم پذیر است و شما می‌توانید آن را تغییر دهید. دستگاه پرس قرص  در شکل‌ها، مدل‌ها و با کاربردهای متفاوت تولید می‌شوند.

بیشترین سوالات پرسیده شده توسط کاربران :

پرس قرص یک وسیله مکانیکی است که پودر را به قرص هایی با اندازه و وزن یکنواخت فشرده می کند. … برای تشکیل یک قرص، مواد پودر دانه بندی شده باید به داخل حفره ای که از طریق دو مشت و یک قالب تشکیل شده اندازه گیری شود و سپس باید با فشار زیاد مشت ها را به هم فشار داد تا مواد به هم متصل شوند.

پوشش دهی به تعدادی از اهداف از قرص (یا محتوای کپسول) در برابر اسیدهای معده محافظت می کند. از پوشش معده در برابر داروهای تهاجمی مانند آسپرین با روکش روده محافظت می کند. رهاسازی تأخیر دارو را فراهم می کند.
امروزه اکثر قرص ها با یک فیلم نازک پوشانده شده اند، که به آن پوشش فیلم گفته می شود. یک فیلم معمولی یا فقط یک پوشش شفاف نازک است و یا یک پوشش کنترل شده تر از رنگ، معمولاً 3 درصد از وزن کل قرص را تشکیل می دهد. پوشش های فیلم چیزهای فراتر از طعم شیرین و یک لایه محافظ را فراهم می کنند.

کاربرد پرس قرص

برای تولید یک قرص استاندارد که دارای خاصیت جذب سریع و آسان، محکم و براق باشد لازم است که مواد مورد نظر با یکدیگر ترکیب و سپس یکدست شوند. برای تولید چنین قرصی لازم است دستگاه مراحل مختلفی را طی کند. برای گرانوله کردن انواع مواد گیاهی باید از دستگاه‌هایی مانند میکسر، گرانول ساز و خشک کن استفاده کرد. خدمات پرس قرص بعد از انجام فرایند گرانوله کردن، کاربرد دارد. در ادامه به فرایندی که باید برای تولید قرص طی شود، شاره کرده‌ایم.

  • میکس مواد مورد نظر توسط دستگاه میکسر اولین گام برای تولید قرص‌هاست.
  • گرانوله کردن مواد میکس شده برای دستیابی به ماده‌ای ذرات آن شبیه به ذرات جوش شیرین یا شکر باشد، مرحله دوم کار است.
  • عملیات پرس قرص با استفاده از دستگاه قرص ساز در مرحله سوم انجام می‌شود.
  • رنگ قرص و بسته بندی در خشاب‌های مخصوص با استفاده از دستگاه کوتینگ و بلیستر انجام می‌شود و مرحله نهایی فرایند است.

 

بیشتر بخوانید :تبلت پرس

هزینه پرس قرص

همان طور که در قسمت بالا گفته شد دستگاه‌های پرس قرص از نظر مدل و شکل و کاربرد با یکدیگر متفاوت هستند. برای بهره‌مندی از خدمات پرس قرص لازم است ابتدا کاربرد مورد نظر خود را مشخص کنید. سپس با راهنمایی افراد متخصص در این حوزه دستگاه مناسبی را خریداری کنید. تعیین قیمت نیز با توجه به دستگاه مورد نیاز شما انجام می‌شود.

جالب است بدانید که در ایران نیز دستگاه پرس قرص تولید می‌شود. این دستگاه‌ها در صنایع مختلف کاربرد دارند و برای تولید محصولات متنوعی مورد استفاده قرار می‌گیرند. از طرف دیگر تحریم‌ها باعث افزایش چشمگیر قیمت نمونه‌های خارجی شده است. به طور کلی دستگاه‌های ایرانی هزینه کم‌تری نسبت به نمونه‌های خارجی دارند. اما هم تعمیرات آن‌ها ساده‌تر است و هم به همان اندازه کیفیت دارند.

دلایل استفاده از پرس

در قسمت اول به دو دلیل مهم برای استفاده از خدمات پرس قرص برای داروهای گیاهی اشاره کردیم. استفاده آسان و دوز مشخص دارو دو دلیلی است که لزوم تبدیل این داروها به قرص را مشخص می‌کند.

خدمات پرس قرص به این منظور انجام می‌شود که این مواد مختلف دارویی و خوراکی به صورت بهداشتی و استاندارد قابل استفاده باشند. همانطور که گفته شد در پرس قرص، قرص‌ها با فشرده شدن پودر در داخل یک قالب تولید می‌شوند. همچنین در صورتی که بخواهید فرمولاسیون خاصی را در ترکیبات قرص استفاده کنید، باید ترکیبات مورد نظر را به صورت پودر گرانوله درآورد. سپس با استفاده از دستگاه پرس قرص، آن را به شکل حلقه‌های قرص ایجاد کرد.

بیشتر بخوانید : تجهیزات آزمایشگاهی

مزایای پرس قرص

برای خدمات پرس قرص دستگاههای مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرند که هرکدام از این دستگاه‌ها به منظور خاصی استفاده می‌شوند. به طور کلی موارد زیر مهم‌ترین مزایای این دستگاه هستند.

  • پرس قرص برای پرس کردن انواع مختلفی از گرانول و پودر طراحی شده است.
  • برای تولید قرص‌ها با کاربردهای متفاوت مورد استفاده قرار می‌گیرد.
  • امکان تولید قرص با استحکام بالا را دارد.

سخن آخر

عملکرد شرکت‌های دانش بنیان برای سازماندهی به پرس قرص بسیار تحسین برانگیز است. این شرکت‌ها با دانش بالا توانسته‌اند که در تولید و عرضه این دستگاه مهم برای تولید قرص از داروها و مکمل‌های گیاهی استفاده می‌شود، اقدامات مفیدی انجام دهند.

 شرکت فارما میخک در این زمینه فعالیت گسترده‌ای دارد. برای اطلاعات بیشتر در مورد خدمات پرس قرص می‌توانید با همکاران ما در این مجموعه تماس بگیرید. اعضای گروه میخک فارما با دانش و مهارت بسیار در زمینه تولید تجهیزات مختلف مرتبط با این حوزه فعالیت می‌کنند.

1 دیدگاه دربارهٔ «خدمات پرس قرص»

دیدگاهتان را بنویسید