دستگاه تولید ماسک

دستگاه تولید ماسک

در ماه‌های اخیر و با شیوع بیماری کرونا استفاده از ماسک در کشور ایران و کلیه‌ی کشور‌های جهان افزایش چشمگیری یافته است. به همین دلیل اهمیت تولید سریع‌تر و با استاندار بالاتر ماسک دو چندان شده است. تولید ماسک می‌تواند به روش تماما دستی صورت بگیرد. تولید ماسک با این روش علاوه بر کند بودن از استاندارد و کیفیت کافی نیز برخوردار نخواهد بود‌.

تولید ماسک روش دیگری نیز دارد. استفاده از دستگاه تولید ماسک برای تولید انبوه مناسب است. دستگاه تولید ماسک در زمان بسیار کم قادر به تولید تعداد زیاد و باکیفیت انواع ماسک است. امروزه مراحل صفر تا صد تولید ماسک با استفاده از دستگاه‌های نیمه اتومات و تمام اتوماتیک در سراسر دنیا انجام می‌شود. در این مقاله به توضیح درباره‌ی انواع دستگاه تولید ماسک، کاربرد و مزایا و هزینه‌ی استفاده از آن‌ها می‌پردازیم.

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

فایل صوتی این متن

 

کاربرد دستگاه تولید ماسک

دستگاه تولید ماسک برای سرمایه‌گذران و افرادی که قصد دارند ماسک را در تعداد انبوه تولید و به بازار عرضه کنند، کاربرد دارد. با استفاده از این دستگاه‌ها می‌توان انواع ماسک را بر اساس استاندارد‌های جهانی و در کمترین زمان ممکن تولید کرد. ماسک‌های فیلتر دار یا N95 و ماسک‌های پزشکی را نیز می‌توان با کمک این دستگاه‌ها تولید کرد. دستگاه تولید ماسک به فضا و سرمایه‌ی زیادی احتیاج ندارد. به ویژه در شرایط شیوع کرونا و به علت نیاز فزاینده به ماسک، اخذ مجوز‌های لازم برای راه‌اندازی کارگاه تولیدی ماسک به سادگی انجام می‌شود.

 

 
 

بیشتر بخوانیم : دستگاه بلیستر کارتونینگ

انواع دستگاه تولید ماسک

دستگاه تولید ماسک در انواع گوناگونی ساخته می‌شوند. این دستگاه‌ها را می‌توان بر اساس نوع کاربرد به دو دسته‌ی کلی تقسیم کرد:

  1. دستگاه نیمه اتوماتیک
  2. دستگاه تمام اتوماتیک

دستگاه تمام اتوماتیک

 با استفاده از دستگاه تمام اتوماتیک همه‌ی مراحل تولید ماسک، اعم از برش و دوخت ماسک پزشکی به صورت تمام اتوماتیک و بدون دخالت دست انجام می‌شود. دستگاه تولید ماسک تمام اتوماتیک، دوخت ماسک‌ها را با استفاده از دوخت آلتراسونیک انجام می‌دهد. این دستگاه‌ها در انواع مدل‌ها با بدنه‌ی آلومینیومی در بازار موجود هستند. دیگر ویژگی‌های دستگاه تولید ماسک تمام اتوماتیک عبارتند از؛ 

  • بهره‌مندی از پنل لمسی به زبان‌های فارسی و انگلیسی
  • بهره‌مندی از موتور کم صدا و با تغذیه‌ی اتوماتیک

برای تکمیل فرایند بسته ‌بندی ماسک‌ها به صورت اتوماتیک از دستگاه جت پرینتر استفاده می‌شود. دستگاه‌های جت پرینتر قابلیت چاپ تاریخ تولید، انقضا، قیمت و دیگر اطلاعات لازم روی بسته بندی را دارند.

         

دستگاه نیمه اتوماتیک

در خط تولید ماسک نیمه اتوماتیک از دستگاه‌های کش زن و دستگاه بدنه زن استفاده می‌شود.  در خط تولید تمام اتوماتیک، از دستگاه تولید ماسک تمام اتوماتیک به همراه بخش بسته بندی و کارتنینگ و همچنین دستگاه تولید ماسک فیلتردار دارای سوپاپ تمام اتوماتیک استفاده می‌گردد.

قابلیت تولید دستگاه های تولید ماسک سه لایه و دارای فیلتر N95 تمام اتوماتیک در حدود ۷۰۰۰ عدد ماسک در ساعت است. در حالی ظرفیت تولید دستگاه تولید ماسک نیمه اتوماتیک ۳۰۰۰ عدد در ساعت است. لازم به ذکر است که منظور از تولید ماسک، طی شدن مراحل کامل تولید، یعنی دوخت و کش گذاری و برش ماسک‌ها است.

دلایل استفاده از دستگاه تولید ماسک

تولید ماسک را به روش دستی نیز می‌توان انجام داد. اما برش و دوخت ماسک به روش دستی از دقت کافی برخوردار نیست. هم‌چنین به دلیل دخالت زیاد دست در این روش، تولید ماسک دستی چندان بهداشتی نخواهد بود. تولید ماسک به روش دستی بسیار زمان‌بر است. این روش به نیروی کار آموزش دیده و متخصص در برش و دوخت نیاز دارد. تولید ماسک به روش دستی هم‌چنین هزینه‌ی زیادی دارد. زیرا در این روش علاوه بر نیروی کار ماهر به چرخ‌های دوخت حرفه‌ای نیز احتیاج است.

به دلایل فوق استفاده از دستگاه تولید ماسک رواج فراوانی یافته است. زیرا تولید ماسک با دستگاه به نیروی کار ماهر و چرخ‌های دوخت حرفه‌ای کمیاب احتیاج ندارد. هم‌چنین تولید ماسک با دستگاه کیفیت و استاندارد ماسک‌ها را افزایش می‌دهد و به خاطر عدم دخالت دست بهداشتی است. دستگاه تولید ماسک هم‌چنین سرعت تولید را تا حد چشمگیری افزایش خواهد داد.

 

 
 

بیشتر بخوانیم : خط تولید پماد

هزینه‌ی دستگاه تولید ماسک

قیمت دستگاه تولید ماسک نسبت به بازدهی و سودآوری بالای آن بسیار به صرفه است. قیمت این دستگاه‌ها بسته به نوع و مدل‌ آن‌ها متفاوت است. دستگاه‌های تولید ماسک داخلی علاوه بر کیفیت بالا و قیمت مناسب، از گارانتی و خدمات پس از فروش بسیار مناسبی نیز برخوردارند.

دستگاه‌های تولید ماسک  با استفاده از فلز  ضد زنگ تولید شده‌اند و به همین دلیل در تماس با رطوبت و هوا، از مقاومت خوبی برخوردار هستند. با استفاده از دستگاه های تولید ماسکو کش زن اتوماتیک، فرآیند نصب کش به ماسک‌ها به سرعت و به صورت خودکار انجام می‌شود. 

لازم به ذکر است که هزینه‌ی راه اندازی خط تولید ماسک سه لایه پزشکی از خط تولید ماسک فیلتر دار کمتر است.   با این وجود خرید دستگاه تولید ماسک پزشکی و راه اندازی خط تولید این کالای بهداشتی سود دهی بسیار زیادی دارد.

مزایای دستگاه تولید ماسک

         دستگاه تولید ماسک

 

مزایای استفاده از دستگاه تولید ماسک عبارتند از:

  • سرعت تولید ماسک بالا: دستگاه تولید ماسک در هر دقیقه حدود ۵۰ عدد ماسک تولید می‌کند. حتی می‌توان سرعت تولید این دستگاه‌ها را تنظیم کرده و به ۱۲۰ عدد در دقیقه رساند.
  • مصرف انرژی کم: دستگاه‌های تولید ماسک برق کمی مصرف می‌کنند و با محیط زیست سازگاری دارند.
  • تولید ماسک با استاندارد و کیفیت بالا: این دستگاه‌ها قادر به تولید ماسک با استاندارد‌های جهانی و کیفیت بالا هستند. دستگاه تولید ماسک از قابلیت دوخت آلتراسونیک برخوردار است‌.
  • مزایای صنعتی: دستگاه‌های تولید ماسک تمام و نیمه اتوماتیک هستند و ظرفیت تولید بالایی دارند.
  • سود‌دهی بالا: دستگاه تولید ماسک سوددهی بالایی را برای صنعتگران به ارمغان می‌آورد. همچنین این دستگاه‌ها اغلب دارای گارانتی یک ساله و خدمات پس از فروش از جمله تامین قطعات هستند.
  • کاربرد آسان: کار کردن با دستگاه تولید ماسک راحت است و هر دستگاه تنها به یک متصدی احتیاج دارد‌. کار کردن با این دستگاه معمولا در زمان نصب دستگاه به متصدیان آموزش داده می‌شود.

جمع‌بندی

در این مقاله اطلاعاتی در مورد دستگاه تولید ماسک ارائه شد. شرکت شیمی داروی میخک، مجموعه‌ای است که در آن تیم حرفه‌ای از متخصصان در صنعت داروسازی و تجهیزات وابسته به آن فعالیت می‌کنند. در صورت نیاز به راهنمایی بیشتر در این زمینه می‌توانید سوالات خود را مطرح کنید. راه‌های ارتباطی با ما در سایت درج شده است.