تبلت پرس

تبلت پرس

بخش زیادی از داروها به شکل قرص تولید و عرضه می‌شوند. این قرص‌ها باید در اندازه‌های مشخص تولید شوند و دارای دوز مشخصی از دارو باشند. انجام این کار بدون خطا به صورت دستی امکان‌پذیر نیست. به همین دلیل باید از دستگاه تبلت پرس استفاده کرد.

این دستگاه‌ها فرایند تولید قرص را تا حد زیادی ساده‌تر می‌کنند. آن‌ها علاوه بر صنعت داروسازی در صنایع دیگر نیز کاربرد دارند. کافی است به مواردی چون قرص شکر، قرص‌های جوشان و قرص‌های شوینده فکر کنید تا متوجه کاربرد آن‌ها در صنایع دیگر شوید. در این مقاله شرکت شیمی داروی میخک توضیحات جامعی در مورد تبلت پرس ارائه کرده است.

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

تبلت پرس

تبلت پرس چیست؟

تبلت پرس دستگاهی است که به صورت مکانیکی فعالیت می‌کند. این دستگاه پودر را به شکل قرص‌های یکسان و هم وزن پرس می‌کند. این دستگاه با استفاده از دو بازوی پانچ و یک مهره عمل می‌کند. پودر مورد نیاز باید در حفره دستگاه قرار گیرد. سپس پانچ‌ها با نیروی زیادی به پودر فشار وارد می‌کنند. پودرها با یکدیگر ترکیب می‌شوند و به شکل قرص در می‌آیند. منظور از پودر مواد گرانوله شده‌ای است که برای تولید قرص مورد استفاده قرار می‌گیرد. فرمولاسیون داروها باید به تولید پودر گرانوله منتهی شود تا قابلیت تبدیل شدن به قرص را داشته باشد.

انواع دستگاه پرس قرص

دستگاه‌های پرس قرص در دو نوع مختلف تولید می‌شوند.

  • تبلت پرس تک پانچ: این دستگاه‌ها با نام‌های تک ایستگاه یا دستگاه پرس بیرون از مرکز نیز شناخته می‌شوند. پرس‌های تک پانچ کاربرد بیشتری در صنعت دارند.
  • تبلت پرس دوار: این دستگاه با نام چند ایستگاه نیز شناخته می‌شود.

البته دسته‌بندی بالا به صورت کلی برای دستگاه های پرس قرص انجام می‌شود. برندهای مختلف دستگاه‌های متفاوتی را به شکل‌های گوناگون تولید می‌کنند. این دستگاه‌ها اندازه، سرعت و ظرفیت‌های منحصر به فردی دارند.

 

تبلت پرس - میخک فارما

 

بیشتر بخوانیم : پرس قرص

کاربرد تبلت پرس

میَ‌توان گفت هر جایی که قرص‌ها وجود دارند، دستگاه تبلت پرس کاربرد دارد. برخی از قرص‌هایی که در بازار به کار می‌روند، عبارتند از؛

  • داروهایی که به شکل قرص طراحی می‌شوند.
  • مواد مغذی که به عنوان دارو نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند و به شکل قرص هستند.
  • محصولات شوینده.
  • قرص‌های صنعتی.
  • وسایل و لوازم آرایشی.

همانطور که خواندید هر کدام از محصولات بالا جزو تولیدات کارخانه‌های مختلف هستند. بنابراین می‌توان نتیجه گرفت تبلت پرس در بسیاری از صنایع مورد نیاز است. آن‌ها می‌توانند قرص‌هایی در اندازه‌های مختلف و با دوزهای تعیین شده تولید کنند. دقیقا به همین دلیل است که در داروخانه‌ها قرص‌هایی با شکل‌های متنوع عرضه شده است. این موضوع امکان تشخیص آسان داروها به خصوص برای افرادی که سواد خواندن ندارند را فراهم می‌کند.

هزینه تبلت پرس

همانطور که گفته شد، دستگاه تبلت پرس انواع مختلفی دارند. عملکرد هر کدام از آن‌ها متفاوت است. همچنین با ظرفیت و سرعت منحصر به فردی کار می‌کنند. بنابراین بدیهی است که قیمت‌های متفاوتی نیز داشته باشند. هزینه دستگاه پرس قرص برای مدیران یک مجموعه داروسازی اهمیت بسیاری دارد. اما این موضوع نباید در اولویت باشد. اولویت اول در انتخاب دستگاه، نیاز مجموعه است.

به عنوان مثال اگر یک کارخانه داروسازی به تولید روزانه هزار قرص نیاز داشته باشد، دستگاه با ظرفیت محدود پاسخگوی این نیاز نخواهد بود. اگرچه تبلت پرس با ظرفیت کم‌تر قیمت ارزان‌تری دارد، اما برای مجموعه کاربردی نیست. البته برعکس این مثال نیز صادق است. خرید دستگاه‌های بزرگ با ظرفیت زیاد برای مجموعه‌هایی که تولید محدودی دارند، مقرون به صرفه نیست.

بهتر است دستگاه مناسب را به کمک کارشناسان انتخاب کنید. آن‌ها می‌توانند با بررسی جوانب مختلف نیاز مجموعه، بهترین دستگاه را به شما معرفی کنند. آن‌ها برندها و دستگاه‌های مختلف را می‌شناسند. بنابراین می‌توانند نقش مهمی در تصمیم‌گیری صحیح شما ایفا کنند.